Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024

Najväčšia investícia do verejných priestorov za posledné roky je ukončená. Starý park prešiel premenou za vyše 6 miliónov eur. Napriek tomu ešte stále nie je prístupný pre návštevníkov. Má sa otvárať na fázy. Prečo? A kedy sa vlastne otvorí celý? Prečo tu nie je všetko dokončené? Kde sú toalety? A čo sa vlastne v parku pomenilo, aké sú novinky?


Vypracovali sme pre vás často kladené otázky o Starom parku, v ktorých, ako dúfame, sa dozviete odpovede na všetko, čo vás o tejto téme zaujíma.

Otváranie parku

Pretože po každej väčšej rekonštrukcii nasleduje povinná kolaudácia. To je proces, v ktorom sa zisťuje, či boli na stavbe dodržané všetky postupy a či boli práce spravené, ako mali byť. Pri takejto veľkej revitalizácii môže kolaudácia prebiehať aj niekoľko mesiacov. Predpokladáme, že bude ukončená vo februári, a to je aj termín, keď budeme park môcť postupne a vo fázach sprístupňovať verejnosti.

Predpokladáme, že prvá (a najväčšia) časť bude otvorená vo februári, po skončení kolaudácie. Všetky ostatné časti parku sa otvoria postupne. V lete si tak už všetci veľkú väčšinu parku naplno užijeme.

Pretože niektoré časti parku, hoci sú stavebne ukončené, ešte nie sú vhodné na príchod návštevníkov. Príkladom sú detské ihriská, v okolí ktorých je posadená mladá tráva. Aj odborníci, ktorí robili záhradkárske časti prác, nám odporučili ponechať tieto časti uzavreté až do obdobia, keď sa nová výsadba na jar uchytí a zakvitne do krásy. Napríklad v prípade spomínaného trávnika musí prebehnúť najmenej jedna kosba, aby sme v okolí ihrísk nemali udupané blato namiesto ukážkového zeleného trávnika.

Toalety pribudnú v priebehu leta, je už na ne vyhlásené verejné obstarávanie. Kým ich vysúťažená firma postaví, verejnosti v parku poslúžia dočasné wécká.

Park sme revitalizovali za viac ako 6 miliónov eur. Tieto peniaze sme získali z eurofondov vďaka úspešnému projektu. Použitie peňazí z Európskej únie však podlieha prísnej kontrole. Zjednodušene povedané, každý cent z eurofondov musí byť použitý iba na to, na čo bol podľa schváleného projektu určený.

V projekte revitalizácie parku toalety neboli, Mesto Nitra však s nimi počítalo už od začiatku. Aj preto sme ešte pred revitalizáciou riešili natiahnutie kanalizácie, a to nielen k budúcim toaletám, ale aj k bufetu a ku kaviarni.

Pri podobne veľkých projektoch až život ukáže, či sa niekde nenachádza slabina. Až po ukončení prác sa ukázalo, že zjavne nie je dostatočne priepustné podložie pod pódiom, preto tu po lejaku ostáva voda. Práve čas kolaudácie je vhodný na odstránenie podobných nedostatkov skôr, ako sa park otvorí pre návštevníkov. Stojacu vodu vyriešime oddrenážovaním plochy.

Starostlivosť a údržba parku budú zabezpečované sčasti pracovníkmi Strediska mestských služieb (údržba komunikácií, mobiliáru, udržiavanie čistoty a poriadku v parku), sčasti zmluvným dodávateľom údržby zelene. Presná suma nie je stanovená, nakoľko v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na dodávateľa údržby zelene, a proces nie je ukončený.

V rámci parku je inštalovaný rozvod vody na závlahu, na ktorý je systémom rýchlospojok možné napojiť zavlažovaciu hadicu. Automatická závlaha v parku nie je inštalovaná.


Novinky a zmeny v parku

Úplne všetko. Naozaj. Urobte v parku otočku o 360 stupňov, rozhliadnite sa a uvidíte to aj na vlastné oči. Park prešiel rozsiahlou revitalizáciou, pri ktorej sa menili chodníky, verejné osvetlenie, lavičky, ležadlá, stojany na bicykle, odpadové koše. Pribudla nová výsadba, ošetrili sa stromy aj ostatné dreviny. Pribudli nové ihriská, vynovila sa žabia fontána, vznikla pikniková lúka, miesta na opekanie, streetworkoutové stroje na cvičenie, mólo nad zvieracou oborou.

Zvieratká sme presťahovali do novej zvieracej obory. Nachádza sa medzi jazerom Sihoť a hydrocentrálou. Súčasťou obory je aj nové vyhliadkové mólo, ktoré umožňuje pozorovať obyvateľov parku z bezprostrednej blízkosti. Mysleli sme aj na blaho zvierat, a tak sme vytvorili jednu časť, v ktorej budú mať súkromie, ak už budú mať nás ľudí trošičku po krk.

Nie. A nie je to preto, že nechceme dopriať sídliskovým deťom zážitok z kŕmenia zvieratiek. Ide nám o bezpečnosť zvierat. Vedeli ste, že mnohí zvierací obyvatelia parku majú extrémne citlivý tráviaci trakt? Veru, majú. A tak sa snaha potešiť ich maškrtou môže zmeniť na utrpenie. Aj obyčajné pečivo môže zviera priviesť k ohrozeniu života. A toto nechceme dopustiť. Ak máte maškrty pre zvieratká, dajte ich pánovi Jozefovi Cibulovi, ktorý sa o zvieratká v parku stará. On rozhodne, či prinesená strava skončí v kŕmidlách. Alebo nenoste radšej nič. Zvieratká u nás nehladujú, pravidelne papajú. Viac ako domácej strave sa potešia pozornosti, ktorú im venujete.

Áno, automat s krmivom zostane zachovaný aj vo vynovenom parku. Nájdete ho v priestore pred vstupom pri móle, vedúcom do obory.

Vodníka sme presťahovali k mŕtvemu ramenu rieky. V jeho okolí vzniklo atraktívne detské ihrisko s vodnými prvkami. Dôvod, prečo vodník neostal v zrekonštruovanej fontáne je ten, že žabia fontána od akademického sochára Júliusa Bártfaya sa vrátila k svojmu pôvodnému vzhľadu z roku 1935. Vodník k fontáne pribudol až o desaťročia neskôr.

V rámci parku budú rôzne prevádzky ponúkajúce nápoje či niečo na zahryznutie, od bufetu až po kaviarne.

Grily môžu návštevníci používať bezplatne. Rezervácia vopred nie je nutná. Grily sú určené výhradne na tuhé palivo (suché drevo alebo drevené uhlie), ktoré je potrebné priniesť si z domu.

Áno, bude. Kohútik s pitnou vodou aj s umývadlom sa budú nachádzať pri nových toaletách. Pitná voda tu bude zároveň slúžiť ako zázemie ku grilom. Bude k dispozícii spolu s toaletami.

Takéto miesto nájdete pri veľkej piknikovej lúke, medzi grilmi a bufetmi, na mieste bývalého detského ihriska. Tu je pripravené miesto aj s technickým zázemím na rôzne vystúpenia a koncerty. Pódium však nebude v rámci parku osadené natrvalo. V parku tiež ostal zachovaný hudobný pavilón pred Biskupským hostincom.

Detské atrakcie

Pri hospodárskom dvore, tam, kde je somárik, je ihrisko pre menšie deti a vodné ihrisko. Medzi žabou fontánou a riekou je zase veľké detské ihrisko a fitpark. Celkovo máme v parku vyše 50 hracích prvkov.

Bude tu pikniková pobytová lúka a priestor na podujatia, vystúpenia, koncertíky.

Do večných lovíšť. Bolo odstránené vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav.

Ikonický detský kolotoč ostal na svojom pôvodnom mieste. Je súčasťou mestského parku viac ako 60 rokov a už nespĺňa prísne bezpečnostné normy, preto nemôže slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Je však neodmysliteľnou súčasťou parku. Aj preto padlo zo strany mesta rozhodnutie kolotoč zachrániť. Pohľadom na tento zrenovovaný historicko-umelecký artefakt sa budete môcť pokochať aj vo vynovenom Starom parku.

Liata prižová dlažba (EPDM). Tento typ sme zvolili na základe ankety medzi obyvateľmi. Nepopierateľne patrí medzi najbezpečnejšie materiály pre doskoky detských nožičiek.

Budú. Ale to by pálili aj plastové šmýkačky. Nerezové prvky využívame preto, že väčšina výrobcov vonkajších detských atrakcií už úplne upúšťa od plastu. Je to trend aj v krajinách západnej Európy, ako sú Španielsko či Veľká Británia. Ďalším dôvodom je ľahšie udržiavanie nerezu a jeho dlhšia životnosť. Rovnako sa snažíme, aby detské prvky boli, pokiaľ je to trochu možné, v tieni.

Na jar, keď vyrastie tráva v okolí ihrísk. Na ihrisku pri vodníkovi ešte skôr.


Bezpečnosť

Bezpečnejší bude, lebo bude osvetlený, pribudne tu aj kamerový systém. Bezpečnejší bude aj vzhľadom na stav a odolnosť drevín – stromy v parku sme plošne ošetrili. Vzhľadom na meniacu sa klímu odporúčame pri extrémnom počasí a silnom vetre park nenavštevovať.

Do parku zavádzame kamerové systémy napojené na policajný pult. Po otvorení parku rovnako posilníme hliadkovú činnosť mestskej polície. A do tretice, pribudnú tu správcovia parku, ktorí sa budú starať o park na dennej báze a ktorí budú dbať aj na bezpečnosť návštevníkov.


Fotogaléria

október 2023


september 2023


august 2023


apríl 2023


november 2022


október 2022
Podpis zmluvy so spoločnosťou Dynamik


Vizualizácie Ateliér Krejčiříkovi


foto: archív Mesto Nitra


Čo čaká Starý park?

Starý park – územie od kúpaliska smerom k Žabej fontáne až po pešiu lávku cez rieku Nitra.

  • vynovené detské ihriská doplnené o inkluzívne prvky
  • nová bohatšia výsadba
  • workout prvky pre seniorov
  • zrevitalizované chodníky z prírodných materiálov
  • pikniková lúka s miestami na grilovanie
  • vyhliadkové mólo nad zvieracou oborou
  • nové osvetlenie a lavičky
  • opravená žabia fontána


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Nitra vlani preinvestovala rekordnú sumu peňazí
21. február 2024