Významné kultúrne počiny ocenili v Nitre výročnými cenami
10. september 2018
Po krátkom kultúrnom programe nasledovalo udeľovanie cien rozdelených do desiatich kategórií

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2018 v piatok 7. septembra v Koncertnej sále Župného domu v Nitre udelila redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá svoje výročné ocenenia za rok 2017. Každoročne bývajú z  nominácií vybrané najdôležitejšie počiny na poli slovenského kultúrneho dedičstva.

Na slávnosti sa okrem iných zúčastnil aj primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, zástupca primátora Ján Vančo, mestský poslanec Jozef Trandžík. Nitriansky primátor Jozef Dvonč vystúpil so slávnostným príhovorom. Privítal všetkých účastníkov z celého Slovenska na pôde mesta Nitry a pripomenul, že Nitra sa stará o svoje historické dedičstvo a investuje do opráv pamätihodností. Zároveň pripomenul, že Nitra si koncom uplynulého týždňa pripomenula 770. výročie udelenia mestských výsad.

Po krátkom kultúrnom programe nasledovalo udeľovanie cien rozdelených do desiatich kategórií. Cenu v kategórii objav – nález získali Milan Horňák, Janka Stehlíková, Andrej Žitňan a archeologická spoločnosť Via Magna za objav avarského pohrebiska v Bratislave-Podunajských Biskupiciach, ku ktorému došlo počas archeologických prác prebiehajúcich v rámci výstavby bratislavského diaľničného obchvatu.
      V kategórii akvizícia bolo ocenené Novohradské múzeum a galéria v Lučenci za získanie 760 kusov sklárskych výrobkov zo zaniknutých novohradských sklární. Za vytvorenie dvoch nových expozícií Príroda Turca a Kmetianum získali Boris Astaloš, Andrej Bendík, Stanislav Očka, Vladimír Straka, Matej Žiak, Martin Kubina, Peter Liška, Alžbeta Lišková, Peter Masár, Dušan Veverka, Eva Králiková, Mária Halmová, Pavel Choma a Slovenské národné múzeum v Martine cenu v kategórii expozícia.
      Jana Švantnerová, Východoslovenské múzeum v Košiciach a Slovenská národná galéria v Bratislave získali výročnú cenu v kategórii výstava za expozíciu Leopold Horovitz. Stratený – Nájdený, usporiadanú k 100. výročiu od úmrtia maliara. V kategórii publikácia boli za monografiu Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule, venovanú jednej z najvýznamnejších sakrálnych pamiatok na území Slovenska, ocenení Magdaléna Janovská a Vladimír Olejník, Peter Glos, Peter Harčar, Mária Novotná, Ľubor Suchý, Marián Uličný, rímskokatolícka cirkev biskupstvo Spišské Podhradie – Spišská Kapitula a Štúdio J+J, s. r. o., Levoča.

     Cenu v kategórii menšia publikácia – drobná tlač – periodiká získal Pavol Ižvolt a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky za publikáciu Údržba historických stavieb. Príručka pre preventívnu údržbu nehnuteľných pamiatok – skúsenosti z projektu Pro Monumenta. V kategórii obnova bol ocenený Rímskokatolícky farský úrad Banská Belá za obnovu veže Farského kostola svätého Jána apoštola a evanjelistu v Banskej Belej.

      V kategórii reštaurovanie získali ocenenie Barbara Davidson, Anna Gregová, Zuzana Jakabová, Marica Ďuricová, Jana Luková a Galéria mesta Bratislavy za reštaurovanie veľkoformátového barokového obrazu Panny Márie, ochrankyne padlých a mŕtvych (Kráľovná anjelov). Za budovanie siete významných lesníckych miest, ich zachovávanie, zveľaďovanie a propagovanie bol v kategórii akcia – podujatie – dlhodobé projekty ocenený Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky. V kategórii film – video – audio – multimédiá – internet získali výročnú cenu Soňa G. Lutherová, Rozhlas a televízia Slovenska, AH production, s. r. o., a Slovenský filmový ústav za antropologický dokumentárny film Zatopené o kaštieli v Parížovciach zaliatom vodami Liptovskej Mary.

     Bývalej riaditeľke Krajského pamiatkového úradu v Nitre Anne Valekovej udelili dodatočne cenu za obnovu rotundy Jurkov Nitrianskej Blatnici. 

Text a foto: (SY)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022