Pripomienku ovplyvnila epidémia koronavírusu.
Tohtoročný pripravovaný slávnostný akt kladenia vencov pri príležitosti 75. výročia oslobodenia Nitry musel byť kvôli zákazu konania verejných podujatí zrušený.
Primátor Nitry Marek Hattas a viceprimátor Nitry Daniel Balko, ako aj predstavitelia kraja, si v pondelok 30. marca tichým položením vencov k Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre pripomenuli túto udalosť, zapísanú do dejín mesta.
Nitra bola oslobodená 30. marca 1945 vojakmi 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Malinovského. Počas oslobodzovacích bojov a podľa bojového hlásenia veliteľa 228. divízie padlo pri oslobodzovacích bojoch šesť vojakov Červenej armády a osemnásti utrpeli zranenia.
Pred 75. rokmi poznačila Nitru krutá realita druhej svetovej vojny. Panovala tu zložitá existencia fašistického totalitného režimu, ktorý dovolil vyviezť svojich židovských občanov do nacistických koncentračných táborov. Civilné obyvateľstvo znášalo útrapy a obmedzenia svetovej vojny, no neprestávalo dúfať v skorý koniec vojny.
Prišiel rok 1945 a ľudia cítili, že vojna už nebude mať dlhé trvanie. V brožúrke, ktorá bola vydaná v roku 2010 v Nitre ako pomôcka pre učiteľov ZŠ a SŠ nášho regiónu pri vyučovaní dejín Slovenska z obdobia II. svetovej vojny sa na stranách 14. a 15. Popisuje presný priebeh oslobodzovacích bojov: „Nemci boli rozhodnutí udržať Nitru za každú cenu. V obranných postaveniach boli jednotky 153. pešej divízie posilnené tankami, SHD a delostrelectvom (4 batérie ráže 150 mm v priestore Lehota – Párovské Háje). Útok 228.sd genmjr. I. N Jesenina na Nitru sa začal 30. marca 1945 delostreleckým prepadom 669.delostreleckého pluku na predný okraj nemeckej obrany. Po 15 minútach delostrelectvo prenieslo paľbu do hĺbky obrany a strelecké pluky vyrazili do útoku.“
Ďalej sa píše, že 767. strelecký pluk pod velením pplk. I. A. Jermolajeva po prekonaní 1. pásma obrany na rieke Nitre útočil v smere Šibeničný vrch. Pritom jeden prápor útočil pozdĺž železničnej trate smerom do centra mesta. 799. Strelecký pluk pod velením B. J. Polašnikova pre prekonaní prvého pásma obrany útočil na smere Chrenová – Zobor. Ľavým krídlom prekročil rieku Nitru a útočil smerom na stred mesta. Ďalšie dva prápory útočili smerom na osadu obor a stáčali sa na západný okraj mesta. Po prelomení prvého obranného pásma bol postup divízie spomalený a na úseku 767. sp a 795. sp zastavený protiútokom v sile dvoch práporov Wermachtu podporovaných tankom a obrnenými vozidlami. Po odrazení nemeckého protiútoku Červenou armádou postúpili bližšie k mestu. V tomto čase jednotky susednej divízie oslobodili Hrnčiarovce, Malantu a Žirany, kde prešli do obrany. Druhý protiútok nemeckých jednotiek v sile asi 300 vojakov, za podpory štyroch tankov a obrnených vozidiel bol vedený v priestore 795.sp. I tento útok bol odrazený a jednotky 795.sp začali prenasledovanie nepriateľa. Nemecký veliteľ obrany Nitry nehľadiac na straty nariadil tretí protiútok v sile asi 200 vojakov s podporou 5 Tankov a 7 obrnených vozidiel. O 14.50 hodine vydal generál Jesin rozkaz na útok všetkými tromi plukmi súčasne. Vo večerných hodinách skončili v Nitre pouličné boje, počas ktorých zahynulo 6 osloboditeľov (niektoré pramene uvádzajú, že 13), straty nemeckých vojsk sa nepodarilo spresniť.
Na Veľký piatok 30. marca 1945 bola Nitra oslobodená. Postupne prišla sloboda aj do ďalších miest až prišiel 8.máj a padol posledný výstrel. Druhá svetová vojna však zostane navždy mementom pre ľudstvo tejto planéty.
(SY)
foto: Roman Oravec
Vytvorené: 1. 4. 2020