Projekty zabraňujú odcudzovaniu Čechov a Slovákov
22. máj 2019
Partnerskej spolupráci medzi Nitrou a Kroměřížom napomáha najmä blízkosť jazyka a kultúr

Partnerskej spolupráci medzi Nitrou a Kroměřížom napomáha najmä blízkosť jazyka a kultúr. 

V tomto duchu sa 16. mája nieslo uvítanie medzi obomi stranami – zástupcami radníc a partnerstvom spriatelených materských škôl.

V tomto prípade píše história štrnáste pokračovanie úspešného projektu Ahoj kamarát. Jeho autorkou je Viera Dojčanová, učiteľka MŠ na Alexyho ulici v Nitre: „Keď som tento projekt dávala na papier, nebolo by mi ani vo sne napadlo, že z neho vznikne až toto. Mojím cieľom spočiatku bolo zabrániť odcudzovaniu Čechov a Slovákov. Bola som svedkom toho, že české deti nerozumejú slovenčine a to ma trápilo aj inšpirovalo.“

V rámci projektu sa pri stretnutiach navzájom obohacujú pracovníci odboru školstva, pedagogičky, rodičia a deti materských škôl na Alexyho, Piaristickej a Hospodárskej ulici v Nitre a partnerskými MŠ na Kollárovej, Žiškovej a Páleníčkovej ulici v Kroměříži. Hlavným cieľom dvojdňovej návštevy bolo podeliť sa so skúsenosťami v prírodovednom vzdelávaní detí materských škôl a spoznať historické a kultúrne dedičstvo našich predkov. 

Partnerstvo medzi Nitrou a Kroměřížom trvá už 46 rokov. „Nie sú to iba oficiality. Priateľstvo sa rokmi vybudovalo a upevnilo. Prerástlo do pevných, priam rodinných vzťahov. Navzájom sa inšpirujeme, v rôznych oblastiach samosprávy nachádzame spoločné prieniky. Okrem toho – pozeráme rovnaké programy v televízii, čítame podobné knihy,“ zdôraznil viceprimátor Nitry Daniel Balko.

„Za dlhé roky partnerskej spolupráce vznikli aj slovensko-české manželstvá,“ humorne podotkol vedúci odboru školstva Jiří Pánek a ponúkol aj praktické príklady.

„Nasledujúci deň pobytu sme kroměřížske učiteľky zaviezli do neďalekých Topoľčianok. Na druhý deň zavítali do materských škôl,“ prezradila časť z programu vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová.                              

(SY)

Text k foto:

Na nitrianskej radnici prijal viceprimátor Daniel Balko pedagógov z kroměřížskych materských škôl.

 

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022