Pešia zóna ožije, mesto pomôže podnikateľom
10. apríl 2019
Kávička na terase už začiatkom apríla? Prečo nie. Uvoľnenie pravidiel pre letné terasy prinesú život do vymierajúcej Pešej zóny

Kávička na terase už začiatkom apríla? Prečo nie. Uvoľnenie pravidiel pre letné terasy prinesú život do vymierajúcej Pešej zóny.

Nezmyselne nastavené pravidlá, ktoré výrazne brzdili podnikateľov v rozkladaní letných terás, sa natrvalo zmenia. Mestská rada schválila nové pravidlá pre letné terasy a očakáva sa, že na rokovaní mestského parlamentu 25. apríla ich odobria aj poslanci.

Po starom dátum, kedy mohli prevádzky rozložiť terasy, určovali každý rok poslanecké uznesenia. Tie sa často schvaľovali v máji alebo v júni, kedy už slnko hrialo na plné obrátky. A tak kým v iných mestách už terasy fungovali, Nitrania sa ponosovali, že si ešte stále nemôžu vychutnať kávu či zmrzlinu vonku na vzduchu.

Materiál, ktorý teraz mesto Nitra pripravilo, takýmto situáciám zabraňuje. Po novom budú môcť podnikatelia terasy automaticky rozložiť od 1. apríla a nechať ich vonku až do konca novembra.

„Priestor pre letné terasy navyše rozširujeme prakticky pre celú centrálnu mestskú zónu. Terasy budú nielen na Pešej zóne, ale na priľahlých uliciach, napríklad na Radlinského, Farskej, letné terasy tiež budú môcť mať aj prevádzky umiestnené vo vnútorných dvoroch,“ informoval viceprimátor Daniel Balko.

Majitelia kaviarní a reštaurácií dostanú od mesta aj darček v podobe odpustenia jedného poplatku – namiesto doterajších dvoch poplatkov zaplatia po novom už iba nájomné za užívanie pozemkov pod letnou terasou. Mesto ale na oplátku chce od podnikov s letnými terasami, aby v období rozloženia terás uskutočnili aspoň dve podujatia, napríklad koncerty, diskusie či ochutnávky vín. Ich povinnosťou bude produkcie hlásiť oddeleniu kultúry na mestskom úrade – a to iba z praktického dôvodu, aby sa napríklad nestalo, že veľa prevádzok bude chcieť zorganizovať rôzne produkcie v rovnakom termíne.

„Prevádzkovateľom letných terás vieme pomôcť aj tak, že za nich zaplatíme poplatky pre SOZA – vysporiadame tak za nich všetky autorské poplatky. Chceli by sme, aby sa podnikatelia zapájali aj do podujatí, ktoré robí mesto, napríklad prvý raz budeme mať hody s ochutnávkou vín, tak by sa mohli niektoré prevádzky zapojiť tematicky a usporiadať v rovnakom termíne ochutnávky vín,“ dodal Daniel Balko.

Týmito opatreniami sa vytvára model, ktorým sa mesto v spolupráci s majiteľmi podnikov snažia oživiť roky mŕtvu Pešiu zónu.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022