Na modro sa rozsvietilo divadlo i Chrenovský most
3. apríl 2020
K mestám a svetovým metropolám, v ktorých sa zo štvrtka na piatok rozsvietili dôležité budovy na modro, sa pripojilo aj naše mesto pod Zoborom

K mestám a svetovým metropolám, v ktorých sa zo štvrtka na piatok rozsvietili dôležité budovy na modro, sa pripojilo aj naše mesto pod Zoborom.

 

 

Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme. „Predseda Klubu rodičov autistických detí (KRAD) v Nitre Ivan Berta tentoraz o nasvietenie mosta nepožiadal, “ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

„Iniciatívu však na svoju stranu prevzal Róbert Mikulášik, člen nezávislej skupiny Tormošani,“  On osobne inicioval rozsvietenie svetiel na budove Divadla Andreja Bagara a Chrenovského mosta,“ informovala nás mestská poslankyňa Anna Laurinec Šmehilová.

Róbert Mikulášik na svojom FB profile napísal: „Ďakujeme Divadlu Andreja Bagara a Jánovi Surovkovi, ale aj spoločnosti Elcomp Nitra za rozsvietenie Chrenovského mosta a rovnako nezávislej skupine Tormošani za pomoc pri inštalovaní modrých žiaroviek na bytovom dome Nábrežie mládeže 49 – 83. Vďaka vám všetkým, ktorí ste to dnes dali na modro a dali ste tak najavo svoju spolupatričnosť s osobami s autizmom. Vážim si to. Veď zmysel má iba to, čo sme spravili pre iných.“ 

Mestská poslankyňa a predsedníčka sociálnej komisie Anna Laurinec Šmehilová povedala: „V mysliach sme so všetkými, do životov ktorých vstúpila táto celoživotná vývojová porucha.“ Súčasne pripomenula, že 2. apríl bol rezolúciou Organizácie spojených národov prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme a medzinárodnú kampaň Rozsvieť modrú alebo Rozsvieťme to na modro „Light it up blue“ organizuje jedna z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks. Jej úlohou je zvýšiť informovanosť o tejto vývinovej poruche.“

Autizmus ako celoživotná vývojová porucha v súčasnosti ovplyvňuje viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Charakterizujú ju nedostatky v oblasti komunikácie a sociálnej interakcie. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizme a vytvoriť ľuďom s týmto postihnutím podmienky pre zmysluplný život a lepšie začlenenie do spoločnosti.

„Súčasný život, v ktorom čelíme celosvetovej pandémii ochorenia COVID-19, izoloval deti s autizmom do domáceho prostredia. Narušil sa tým ich denný režim, čo je pre nich veľmi ťažké a stresujúce. Rovnako je toto obdobie náročné aj pre ich rodičov,“ vysvetlila Erika Čaládiová, učiteľka zo Špeciálnej základnej školy pre žiakov na Mudroňovej ulici v Nitre. Dúfame, že túto nevyhnutnú izoláciu všetci nejako zvládneme. 

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022