Mením moje mesto pozná víťazov
22. máj 2018
Grantový program Mením moje Mesto pozná víťazov

Grantový program Mením moje Mesto pozná víťazov. Zlepšenie kvality verejných priestranstiev, zapracovanie potrieb a nápadov občanov  a ich  motivovanie k  aktívnemu zapojeniu sa pri vytváraní a obnove verejných priestranstiev, sú  prioritami  grantového programu. Celková podpora je  50-tis. eur, s tým, že všetky projekty budú realizované v Nitre. Jeden projekt mohol byť podporený maximálne čiastkou 5-tis. eur. Na programe participovali Mesto Nitra a Nitrianska komunitná nadácia. Víťazné  projekty ocenil primátor Nitry Jozef Dvonč, na oceňovaní sa zúčastnili i poslanci mestského zastupiteľstva Miroslav Mikulášik, František Hollý, Jozef Trandžík, Lívia Šumichrastová, Renáta Kolenčíková, Petra Ajdariová a správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie Ľubica Lachká. 

Kategória IT riešenia ponúkne zaujímavé aplikácie

V kategórii IT riešenia bol podporený projekt „iNitra“, ktorý aplikáciou zjednoduší orientáciu v rámci kultúrnych a športových podujatí i zariadení, ktoré ich ponúkajú. Druhým podporeným projektom v tejto oblasti je „Zelené mesto,“ ktorý pomocou aplikácie do smartfónu dokáže označiť miesta, kde by si verejnosť želala výsadbu stromov.

Počíta sa s obnovou sôch Tibora Bártfaya  

V kategórii Verejné priestory bolo podporených desať projektov. Prvým je „Ukážková prírodná záhrada,“ ktorá bude v ZŠ kniežaťa Pribinu. Projekt Ruky na Chrenovú“ má za cieľ obnovu troch sôch (Medený kvet, Siréna a Ruky) od T. Bártfaya. Projekt „Zábavných lavičiek“ skrášli park a priestor pri nábreží rieky i  ďalšie oblasti s tým, budú pomenované podľa nitrianskych rodákov a známych osobností. Projekt „Botanické leto“ zatraktívni prírodné prostredie Botanickej záhrady.

Podpora biodiverzity i kompostoviska  

Projekt „Ostrovy života v meste Nitra“ je zameraný k podpore biodiverzity, hlavne opeľovačov so zapojením žiakov a študentov. Projekt „Detský park/oddychová zóna Spojovacia, Staré mesto“ plánuje  vybudovať priestor pre oddych a pohyb detí, ich rodičov a verejnosť v priestore Starého mesta pod Kalváriou. Projekt „FontánaNR“ zlepší vzhľad fontány a mobiliáru v lokalite pred Okresným súdom v Nitre. Projekt „Komunitné kompostovisko“ má za cieľ prezentovanie biologického odpadu ako výborného zdroja živín. 

Uspeli aj projekty oboch nitrianskych univerzít

Podporené budú aj projekty oboch univerzít. Projekt „Chill out zone“ vytvorí outdoorové zázemie pre študentov univerzity SPU v Nitre i verejnosť doplnené výsadbou stromov, jedlých bylín a infopanelmi o histórii a súčasnosti univerzity. Projekt „Zoberme školu na vzduch“ plánuje vytvorenie moderného a kreatívny priestor v exteriéri Univerzity Konštantína Filozofa.

 

FOTO: Víťazov v Synagóge ocenil primátor Nitry Jozef Dvonč, na snímke s poslancami  mestského zastupiteľstva a autormi víťazných projektov.     


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022