Dve výstavy poštových známok predstavia bohatú minulosť Nitry
2. júl 2019
Poštovú známku ktosi nazval ako najmenšie umelecké dielo

Poštovú známku ktosi nazval ako najmenšie umelecké dielo.

 

Pri príležitosti mestských slávností Nitra, milá Nitra, ktorými ožije Nitra koncom tohto týždňa, budú v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre inštalované dve výstavy poštových známok.

Ponitrianske múzeum tak na úvod slávností prostredníctvom poštových známok vyrozpráva bohaté nitrianske dejiny.

V predvečer slávností – vo štvrtok 4. júla, sa o 14. hodine uskutoční vernisáž poštových známok a pečiatok s cyrilo-metodskou tematikou zo zbierky Milana Šajgalíka. Cez grafické vyobrazenia na poštových známkach vyrozpráva príbehy o kniežati Pribinovi, kráľovi Svätoplukovi a Veľkomoravskej ríši. Návštevníkom ukáže aj príchod a činnosť solúnskych bratov Cyrila a Metoda ako i dejiny nitrianskeho biskupstva.

Zároveň bude otvorená aj druhá výstava – s názvom Nitra a sv. Cyril a Metod zo zbierky Jozefa Gála. Táto výstava predstaví poštové známky a filatelistické dokumenty, približujúce spôsob života a činnosť solúnskych bratov, vytvorenie prvého slovanského písma hlaholiky, položenia základov vzdelanosti zakladaním škôl, šírenie kresťanstva i politickú situáciu na území Slovenska, ale i vo svete. Výstavy si budete môcť pozrieť do 1. septembra.

 

Ľudmila Synaková

Ilustračné foto: pixibay


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022