Čo nás čaká tohto roku? Nitrianske hody, Kráľovská Nitra aj Mejdan roku
5. apríl 2019
Nitra sa tohto roku stane mestom atraktívnych kultúrnych podujatí

Nitra sa tohto roku stane mestom atraktívnych kultúrnych podujatí.

Nitra bude v tomto roku hostiteľom viacerých hviezd hudobného šoubiznisu – Paľa Haberu (22. júna) a Michala Davida (7. septembra). Vo štvrtok 8. júna sa v Amfiteátri zastaví na svojom európskom koncertnom turné originálny ruský hudobný súbor Alexandrovci. Ich hudobným hosťom bude slovenská speváčka Kristína.

V nedeľu 11. augusta sa nitriansky Amfiteáter rozozvučí Kandráčovcami a ich Mega Turné Open Air. Ďalší jedinečný zážitok sa Nitranom ponúka prostredníctvom Verdiho opery Nabucco. Nitrania ako aj návštevníci zo širokého okolia si ho budú môcť dopriať 27. augusta v nitrianskom Amfiteátri. V opere vystúpia špičkoví operní umelci z Talianska, Ruska, USA, Českej republiky a Bulharska.

Takmer sto kultúrnych podujatí

Kalendár podujatí, ktorý na tento rok vydalo mesto Nitra naznačuje, že Nitra chce prostredníctvom výnimočných kultúrnych podujatí nalákať návštevníkov na divácky atraktívne, ale aj na tradičné kultúrne podujatia. Priamo pripraví, dramaturgicky zastreší a finančne pokryje, takmer päťdesiatku kultúrnych akcií. Okrem toho bude na ďalších približne 40 podujatiach participovať ako spoluorganizátor.

Nitrianske hody a oslavy udelenia kráľovských výsad

Tohtoročnou novinkou budú Nitrianske hody, uskutočnia sa v nedeľu 18. augusta a ich cieľom je vrátiť mestu slávnosti typického mestského charakteru. Víkend 31. augusta a 1. septembra bude patriť oslavám 771. výročia udelenia kráľovských výsad mestu Nitra kráľom Belom IV.

Zábava pre mladých

Tohtoročnou novinkou, ktorá sa dostala do kalendára 30. apríla v rámci Nitrianskych univerzitných dní a je určená viac-menej vysokoškolským študentom, je SPUKFest. Nitrianska mládež si príde na svoje 26.júla na Svätoplukovom námestí na Tancovačke, kde vystúpia Lavagance, Gonspfus a Hudba z Marsu. Nesmieme zabudnúť na jednodňový festival priateľov kapely Horkýže Slíže na Autocvičisku SPU na Akademickej ulici, spojený s oslavou jej narodenín a to obľúbenú Slížovicu. Rezervujte si naň 28. august. Obľúbený Októberfest UKF je naplánovaný na 1. októbra.

 

Hudobné festivaly

V kalendári zostali pravidelné hudobné festivaly – Nitrianska hudobná jar, ktorá sa začala koncom marca, Medzinárodný organový festival Ars Organi, ten štartuje 28. apríla a potrvá do nedele 26.mája, Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica sacra – začne sa 16.júna a posledný koncert bude v predvečer mestských slávností 4.júla a na Nitriansku hudobnú jeseň, ktorá uskutoční sa od 10. do 27. októbra. 

Májové noci v múzeách, galériách a kostoloch

Tradične sa uskutoční aj Noc múzeí a galérií (18. mája) a Noc kostolov (24. mája). Milovníci dobrej hudby, dobrého jedla a príjemného posedenia si prídu na svoje počas 9. ročníka Svätourbanských zoborských slávností (24. – 26. mája), ktoré sa uskutočnia pri penzióne ARTIN na Zobore.

Kultúrna všehochuť  a festivaly jedla 

Svätoplukovo námestie oživí v sobotu 25. mája Nitránsky rínek, v sobotu 1. júna Festival chutí Nitrianskeho kraja. Toto podujatie bude spojené s otvorením Nitrianskeho kultúrneho leta a bubeníckym festivalom … drumpoint Slovakia (31. mája – 3. júna). Ďalšími podujatiami,  na ktoré si Nitrania iste radi rezervujú svoj voľný čas je Nitránsky Street Food Fest, tohtoročný sa uskutoční od štvrtka 20. júna do nedele 23. júna a FLAAM festival s atmosférou grilovačky u kamoša, ten je naplánovaný v dňoch 16.a 17. augusta v Hideparku. K tomuto tipu podujatí patrí aj zaužívaný Klokočinský jarmok, ktorý sa tohto roku uskutoční 29. až 31. augusta.

Piknik v Dražovciach a Podzoborské vinobranie 

Poslednú júnovú nedeľu sa milovníci prírody a krásnych výhľadov môžu tešiť na ďalší ročník pikniku Raňajky v tráve na kopci pri dražovskom kostolíku. V nedeľu 8. septembra sa v mestskom parku uskutoční obľúbené Podzoborské vinobranie, sobota 21. septembra bude na Svätoplukovom námestí patriť Nitránskému jesennému rínku. 

Mestské slávnosti Nitra, milá Nitra

Z tradičných podujatí nechýbajú v kalendári tradičné mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré sa uskutočnia v dňoch 5. až 7. júla. 

Leto v znamení Rocku 

Všetci tí, ktorých potešil 1. ročník Nitránskeho rokenrolu si môžu poznamenať jeho druhé pokračovanie – bude sa 26. mája a zorganizuje ho vo dvore na Štefánikovej triede 53 Rocková škola občianske združenie Rocková škola. 

Záver roka – vianočné podujatia  

December sa už tradične snúbi s vianočnými podujatiami. Chýbať nebude galakoncert Čaro Vianoc s ľudovými, opernými a operetnými melódiami, ktorý v Estrádnej hale PKO medzi divákmi navodí vianočnú atmosféru. Otvorenie Nitrianskeho vianočného mestečka je naplánované na nedeľu 1. decembra. Jeho brány s bohatou ponukou tovaru a občerstvenia budú pre návštevníkov otvorené do 23. decembra.

 

Text: Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022