Biela pastelka
22. august 2018
Mnohým ľuďom pripadá kreslenie bielou pastelkou nezmyselné – takúto kresbu predsa nikto nevidí!

Prečo kreslíme bielou pastelkou?

Mnohým ľuďom pripadá kreslenie bielou pastelkou nezmyselné – takúto kresbu predsa nikto nevidí! Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska však už 17 rokov dokazuje, že aj ona zmysel má. Ide totiž o pomyselnú kresbu, do ktorej sa zapája stále viac a viac tých, ktorým nie je život nevidiacich a slabozrakých ľahostajný. Aj tento rok môže každý z nás chytiť bielu pastelku a do celkového obrazu prispieť pár ťahmi. Spoločne tak nakreslíme obraz našej spoločnosti a jej ochoty pomáhať ľuďom so znevýhodnením. Každý rok sa vďaka tomu Slovensko ukáže v úžasnom svetle. Vo svetle, ktoré je pre ľudí s poruchou zraku pomocníkom na ich ceste.

 

Príďte sa presvedčiť, že to netreba vidieť až tak čierno

Piatok 21. septembra, hlavný zbierkový deň Bielej pastelky 2018, bude vďaka takmer 4000 dobrovoľníkom príležitosťou na stretnutia vo vyše 300 mestách a obciach naprieč celým Slovenskom. Spomienkou na ne vám bude malá spinka v tvare bielej pastelky. V OC Centro v Nitre a na Ul. 17. novembra v Topoľčanoch budú pre vás od 10:00 do 17:00 pripravené informačné stánky, kde si vďaka simulačným okuliarom budete môcť na vlastnej koži vyskúšať, ako „vidia“ ľudia s poruchou zraku, pár metrov sa prejsť s bielou palicou v ruke a klapkami na očiach, napísať si ľubovoľný text v Braillovom písme či oboznámiť sa s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré nevidiacim a slabozrakým pomáhajú v každodennom živote. Vďaka spoločnosti Novartis budú mať v Nitre  všetci dospelí možnosť nechať si skontrolovať stav sietnice a jej jednotlivých vrstiev a zmerať vnútroočný tlak, ktorého privysoké hodnoty sú jedným zo základných príznakov glaukómu (ochorenia zvaného zelený zákal). Merania sú bezplatné, bezbolestné a výsledok je známy ihneď.

 

Výnos verejnej zbierky bude použitý na:

  • podporu aktivít, ktoré ľuďom so zrakovým postihnutím pomáhajú začleniť sa do bežného života,
  • špeciálne rehabilitačné programy zamerané na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma, práce s rôznymi kompenzačnými pomôckami, sebaobsluhy a pod.,
  • oboznamovanie verejnosti s možnosťami riešenia problémov nevidiacich a slabozrakých ľudí.

 

Pomôcť môžete už teraz

Podporiť nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom verejnej zbierky Biela pastelka môžete až do 31. decembra, a to on-line darom cez www.darujme.sk, zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti Orange, Telekom a O2, príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo viacerých inštitúciách (napr. v školách, úradoch či firmách).

 

Ďakujeme, že nás vidíte


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022